«СЛУГУ МЕРТВОГО СЛОВА» ВИЗНАЧИЛИ

«У КРИВОРІЗЬКОМУ ПРАВОЗАХИСНОМУ»

ШАНОВНІ наші читачі, інформуємо вас про те, що 16 лютого, в суботу, на засіданні громадської організації «Криворізьке міське правозахисне товариство» було остаточно визначено тих із числа посадовців, які виявились найбільш збайдужілими у реагуванні на запити й звернення громадян та на запити й звернення ГО «КМПЗТ» і газети організації «Промінь Просвіти Є».
Сама ж свого роду історія визначення тих із числа посадовців, які подібним чином «спілкуються» з громадянами та засобами масової інформації, почалась у нас ще з 2006-го року. Ще тоді, в 4-му числі газети «Промінь Просвіти» (видання криворізького міського об’єднання ВУТ «Просвіта» імені Т.Г. ШЕВЧЕНКА), під рубрикою «Конкурс» ми, звертаючись до вас, шановні читачі, подали матеріал із заголовком «Слуга мертвого слова». В ньому, зокрема, йшлося про таке:
«Отже, якщо у когось із вас є сумний досвід контактів з такими посадовцями протягом нинішнього року (чи має продовження протягом 2006-го), то, будь ласка, приносьте матеріали-докази…»
А в березні 2017-го у світ вийшла газета «Промінь Просвіти Є» (видання ГО «Криворізьке міське правозахисне товариство»), яка продовжила той уже традиційний конкурс. Протягом же минулого, 2018-го, року відбулися певні зміни у визначенні володарів статусу «Слуга мертвого слова». Тоді, в числі 13-му, в редакційному матеріалі «Слуга мертвого слова» може отримати київську «прописку», ми повідомляли про наступне:
«ІЗ САМОГО початку цієї інформації повідомляємо про те, що підсумки конкурсу на найбільш збайдужілого посадовця щодо реагування на звернення громадян та на запити від громадян і від засобів масової інформації переносяться на початок наступного, 2019-го, року. Причина такого перенесення криється в тому, що останнім часом найбільше збайдужіння щодо необхідності реагувати на звернення та на запити відчувається з боку тих посадовців, які проживають і організовують свою діяльність поза межами нашого міста й Дніпропетровської області, де зазвичай розповсюджувалися нинішня наша газета та її попередник: газета «Промінь Просвіти».
Враховуючи цей фактор, ми й вирішили перенести час підбиття підсумків на початок наступного року. А ще інформуємо наших читачів про те, що тепер вони можуть надсилати свої повідомлення (підкріплені документами) про нереагування з боку посадовців різного рангу й різних структур (від села чи району міста й до рівня вищих, всеукраїнського рівня, установ та підприємств), датовані в таких часових межах: від 1 січня 2017-го року до 1 лютого 2019-го року)».
І ОСЬ ТЕПЕР УЖЕ, за результатами засідання ГО «КМПЗТ» від 16 лютого цього року, можемо вас, шановні наші читачі, поінформувати про те, хто ж названий «СЛУГОЮ МЕРТВОГО СЛОВА» у новій нашій газеті: «Промінь Просвіти Є».
Факти (а їх ми зараз коротко викладемо нижче) свідчать про те, що цього разу такий статус отримують аж два посадовця.
По-перше, останніми були надіслані один за одним два інформаційні запити від редакції нашої газети на адресу голови ПАТ «НСТУ» З.Г. АЛАСАНІЇ (28-го і 29-го грудня 2018-го року), які були підтверджені ще й надсиланням запитів електронною поштою зі скриньки редактора газети. Однак після того (в порушення загальноприйнятих норм українського законодавства) відповідь редакція газети так і не отримала. Жодної. Та справа в тому, що це були запити, які надсилалися не одноразово ще набагато раніше: перший, починаючи після 15 лютого 2018-го року, а другий – після 23 травня 2018-го. Більше того, редакція адресувала з цього приводу (аби вплинути на ситуацію з метою все ж таки отримати відповідь від голови правління ПАТ «НСТУ») свої звернення ще й на адресу Міністерства інформаційної політики України. Однак і це не допомогло: відповіді на два інформаційні запити так і не було отримано. І це при тому, що вони стосувались дуже важливих речей: стосовно проведення керівництвом ПАТ «НСТУ» кадрової політики, внаслідок проведення якої сотні й сотні фахівців мали залишитись без роботи. Зокрема, там були запитання щодо кількості отриманих «…характеристик від керівництва реорганізованих ТРК на Дніпропетровщині (з метою створення філій ПАТ «НСТУ») на співробітників із числа журналістів, телеоператорів і звукорежисерів і яким чином (хоча б вибірково) перевірялась вміщена в них інформація на її відповідність дійсності?». А також, поміж інших запитань, – про те, наприклад, «з якого часу на місці колишнього ТРК «Криворіжжя» буде працювати кореспондентський пункт як місцевий підрозділ ПАТ «НСТУ» і що лежить в основі такого рішення в плані реорганізації діяльності телерадіоорганізації?». Однак ні на ці запитання, ні на чотири інші, що містилися в запитах, редакція нашої газети так відповідей і не отримала. У той же час на звернення від нашої громадської організації, передане в ПАТ «НСТУ» особисто головою М..І. КОРОБКОМ надійшло протягом року одразу аж кілька відповідей. А тому, звичайно ж, статус «Слуги мертвого слова» отримав голова правління ПАТ «НСТУ» З.Г. АЛАСАНІЯ.
По друге, 10 жовтня 2018 року на адресу Президента України було надіслано звернення 22 криворізьких депутатів рад різного рівня з пропозицією вжити в межах його компетенції заходів, спрямованих на недопущення руйнації однієї з найцінніших пам’яток природи Криворіжжя: заказника загальнодержавного значення «Балка Північна Червона». Загроза ліквідації цього об’єкта ПЗФ державного значення виникла у зв’язку з наданням директором департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації в особі її директора Р. О. СТРІЛЬЦЯ неправдивої інформації про екологічне значення території у відповідь на звернення ТОВ «Кривбасцементпром» від 26.03.2018 року у зв’язку з проектуванням відкриття на заповідній території залізорудного кар’єра. Р. О. СТРІЛЕЦЬ повідомив, що зазначена ділянка не входить до охоронних зон територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
Замість передбаченого законами України службового розслідування, на адресу ГО «Криворізьке міське правозахисне товариство», яке виконувало роль технічного відправника депутатського звернення, надійшов лист від 30.11.2018 року за підписом директора департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації Р. О. СТРІЛЬЦЯ. Цього разу – з повідомленням про те, що за дорученням облдержадміністрації «розглянуто звернення ГО «Криворізьке міське правозахисне товариство», без жодної згадки про депутатів підписантів. У листі знову безпідставно стверджується, що зазначена ділянка не знаходиться в межах створених об’єктів природно-заповідного фонду і що департамент, надаючи Висновок з оцінки впливу на довкілля, діяв у межах діючого законодавства.
Отже, склалася парадоксальна ситуація, коли численна група депутатів рад різного рівня від Криворіжжя, звернувшись до Президента з порушеного питання державної ваги, що перебуває в компетенції Президента України (збереження статусу об’єкта ПЗФ державного значення), не удостоїлась бути поміченою Першим заступником Глави Адміністрації Президента В. КОВАЛЬЧУКОМ під час розгляду підписаного ними звернення і перенаправлення його на адресу Дніпропетровської ОДА. Так само ніяким правовим рамкам не відповідає факт доручення особі, в діяльності якої є ознаки порушення природоохоронного законодавства (директору департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Р. О. СТРІЛЬЦЮ) надавати відповідь на викликане його незаконними діями звернення депутатів. І якщо Законом України «Про звернення громадян» регламентовано, що не можна направляти звернення в ті органи, діяльність яких оскаржується, то Адміністрація Президента вважає, що долю депутатських звернень може ефективно вирішувати не хто інший, як особа, діяльність якої оскаржується. Про що це свідчить? А свідчить це про те, що долю всіх об’єктів ПЗФ (у тому числі і загальнодержавного значення) вирішує чиновник облдержадміністрації, який до того ж, згідно п. 5.15 Положення про департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації «опрацьовує запити і звернення народних депутатів України та депутатів відповідних місцевих рад». У який спосіб «опрацьовує», бачимо на прикладі конкретного звернення, наслідки розгляду якого не мають ознак справжнього життя. А це означає, що Президент України П.О. ПОРОШЕНКО не зробив усе належне, аби ефективно втрутитись в ситуацію, зреагувати на звернення криворізьких депутатів різного рангу й допомогти в збереженні заказника загальнодержавного значення «Балка Північна Червона», а тому й він отримує зазначений вище статус.

Comments are closed.